Jūsų norus girdime,
o augalų – žinome!

+370 656 36295

info@plantida.lt

Pavojingų (avarinių) medžių problematika valstybiniuose miškuose

Didelių medžių priežiūra būna kitokia nei jaunų medelių. Tačiau tai nereiškia, kad jų nereikia prižiūrėti. Didelius medžius taip pat būtina laistyti, genėti bei saugoti nuo ligų. Dažnu atveju jie būna daug atsparesni aplinkos ir klimato sąlygoms, ligoms. Kad medis būtų sveikas, būtina stebėti dirvožemio drėgnumą, jo derlingumą. Esant netinkamoms sąlygoms medis gali prarasti savo dekoratyvinę išvaizdą, užpulti ligos. Tad pastebėjus bet kokius pakitimus būtina imtis veiksmų. Tam esame mes, kad užtikrintume Jūsų medžių sveikatą. Mūsų arboristų komanda įvertins medžių būklę, užtikrins jų saugumą bei pagerins medžių bei jų augavietės būklę. Valstybiniai miškai – tai ne tik girios, esančios toli nuo miestų ir gyvenviečių. Tai miškai ir parkai, besiribojantys su gyventojų valdomis, sodų bendrijomis, keliais, elektros linijomis, dujotiekių ir naftotiekių vamzdynais ir t.t. dažnai su visa “puokšte“ iš to išplaukiančių problemų. Išdžiūvęs, palinkęs ar palaužtas medis kažkur girių glūdumoj, anokia čia problema. Bet jeigu medis auga šalia namo, garažo, automobilių stovėjimo aikštelės, nuostabaus parko tako, kuriame nuolatos zuja žmonės. Net ir Covid-19 akivaizdoje tai tampa didelė mūsų miško kaimynyste besidžiaugiančiųjų problema. Tai tampa ir miškų valdytojo problema.
Medžių genėjimas
Genėjimas yra labiausiai paplitusi medžio priežiūros procedūra. Nors miško medžiai auga gana gerai, turėdami tik gamtos genėjimą, kraštovaizdžio medžiams reikia aukštesnio lygio priežiūros, kad būtų išlaikytas jų struktūrinis vientisumas ir estetika. Genėjimas turi būti atliekamas suprantant medžio biologiją. Netinkamas genėjimas gali padaryti ilgalaikę žalą ar net sutrumpinti medžio gyvenimą. Kadangi kiekvienas genėjimas gali pakeisti medžio augimą, nei viena šaka neturėtų būti pašalinta be priežasties. Genėjimo priežastys yra pašalinti negyvas šakas, pagerinti formą ir sumažinti riziką. Medžiai taip pat gali būti genimi, kad šviesa ir oras prasiskverbtų į medžio lajos vidų arba aplink medį esantį kraštovaizdį. Daugeliu atvejų subrendę medžiai genimi kaip korekcinė ar prevencinė priemonė, nes įprastas retinimas nebūtinai pagerina medžio sveikatą. Įprastą genėjimą, siekiant pašalinti silpnas, sergančias ar negyvas šakas, galima atlikti bet kuriuo metų laiku, nedarant jokio poveikio medžiui. Paprastai medžio augimas  yra maksimalus, jei genėjimas atliekamas prieš pavasario pradžią.
Genėjimo būdai
Norint išlaikyti subrendusį medį sveiką, saugios ir patrauklios būklės, gali prireikti specifinių genėjimo būdų.
Valymas – tai nuo medžio vainiko pašalintos negyvos, mirštančios, ligotos, silpnai augančios ir mažai jėgos turinčios šakos. Retinimas yra selektyvus šakos pašalinimas, siekiant pagerinti struktūrą ir padidinti šviesos įsiskverbimą bei oro judėjimą per medžio lają. Tinkamas retinimas atveria medžio lapiją, sumažina sunkių šakų svorį ir padeda išlaikyti natūralią medžio formą.
Pakėlimas pašalina apatines medžio šakas, kad būtų galima palikti vietos transporto priemonėms, pėstiesiems ir kraštovaizdžio vaizdams.
Sumažinimas sumažina medžio dydį. Medžio aukštį geriausiai galima sumažinti genint šakas ir šakų gnybtus prie antrinių šakų, kurios yra pakankamai didelės. Sumažinimas padeda išlaikyti medžio formą ir struktūrinį vientisumą.
Jaunų medžių genėjimas
Tinkamas genėjimas yra būtinas ugdant stiprios struktūros ir pageidaujamos formos medį. Medžiams, kuriems dar tinkamos genėjimo priemonės, kol jie yra jauni, jų subrendimo metu reikės mažiau korekcinio genėjimo.
Kol medis jaunas, turėtų būti nustatyta gera pirminių šakų struktūra. Šios galūnės, vadinamos pastolių šakomis, yra subrendusio medžio karkasas. Tinkamai išgenėti jauni medžiai sukurs stiprią struktūrą, kuriai bręstant reikės mažiau korekcinio genėjimo. 
Kartais medis turi būti išgenėtas ir tam, kad būtų galima nutiesti pavyzdžiui elektros laidus. Yra rekomenduojami metodai tai padaryti. Jei reikia sutrumpinti didesnę šaką, ji turėtų būti genima atgal į šoninę šaką. Šis šakų mažinimo būdas padeda išsaugoti natūralią medžio formą.
Valstybinių miškų urėdija ir jos padaliniai nėra įpratę rūpintis pavojingų medžių genėjimu ar jų nupjovimu. Tik medžiui užgriuvus ant kelio ar dar blogiau, ant kelio ar elektros laidų, sprendžiama avarinė situacija. Kviečiamos tarnybos likviduoti išversto ar nulūžusio medžio padarinių: nutrauktų laidų, suniokoto namo ar automobilio, užtverto kelio. Visų avarinių situacijų, ištikusių dėl nuvirtusių medžių, neišvengsime, bet jas sumažinti tikrai galime. Tereikia užsiimti prevencija.
Net ir nepatyrusiai akiai aišku, kad šalia kelio, namo, tvoros ar garažo “augantis“ sausuolis yra pavojingesnis už pasvirusį, bet sveiką ąžuolą. Sausuolį be abejo reikia nupjauti, o ąžuolui ar kitam pamiškėje augančiam medžiui gal užteks “palengvinimo“ išgenint ar patrumpinant kelias sunkias šakas.
Pavojingų medžių genėjimas ir šalinimas reikalauja žinių ir atliekant darbus žinoti tam tikrus reikalavimus. Griežtai laikytis nustatytų taisyklių susijusių su medžių genėjimu ar šalinimu. Tai žino tik profesionalus arboristas.  
Arboristika – tai atskiras mokslas apie medžius. Tai kraštovaizdžio augalų (medžių, krūmų ar net palmių) ir jų aplinkos priežiūra ir globa. Arboristikoje pagrindinis dėmesys skiriamas ne miško medžiams, o mūsų aplinkoje, miestuose, sodybose, gyvenvietėse ar kituose arti žmogaus esančiuose plotuose, augančių medžių ar kitų želdinių priežiūrai. Kitaip tariant tai želdinių gerovės ir apsaugos užtikrinimas. Arboristika gali būti skirstoma į primityvią, mėgėjišką ir profesionalią. Pirmųjų dviejų kai kuriuos metodus taiko net sodininkai, norėdami užtikrinti savo medelių priežiūrą bei saugumą. Tačiau rimtesniems darbams atlikti būtinas profesionalus arboristas, kuris turi žinių ir praktikos, patars ir rekomenduos principus, metodus ir technologijas. Todėl arboristikoje daugiausia dėmesio skiriama gamtos apsaugai ir augalijos išsaugojimui. Atliekant arboristikos darbus būtina laikytis aukštų saugos standartų, įranga turi atitikti teisinius reikalavimus, o darbuotojai kvalifikuoti ir laikytis asmens apsaugos reikalavimų. Taip pat arboristas turi žinoti koks turi būti teisingas pjūvis, kad medis virstų reikiama kryptimi ir nepridarytų dar daugiau žalos.
UAB Plantida – įmonė, užsiimanti arboristikos (medžių priežiūros) darbais, gali pasidžiaugti, kad jau 5-tus metus užsiima prevencija, pavojingų avarinių medžių kirtimu ir genėjimu Kauno miesto ir rajono miškuose. Tai pirmoji miškų urėdija, kuri ėmėsi pavojingų medžių prevencijos ir suprato, kad tai pigiau ir ramiau, nei likviduoti avarines situacijas, likusias po lūžusių ar virtusių medžių. Džiaugiamės, kad ir kiti miškų urėdijos padaliniai pradeda užsiimti prevencijos darbais. Ilgametė patirtis genint avarinius medžius ir darbuotojų profesionalumas leidžia mums teikti kokybiškas paslaugas visoje Lietuvoje. Didžiuojamės galimybe dirbti su miškų urėdijomis, kai kuriais regioniniais parkais, įvairių miestų savivaldybėmis, keliomis didžiosiomis Lietuvos bendrovėmis.
Tikime UAB “Plantida” paslaugos šalinant pavojingus medžius, sutaupys daugybę lėšų ir laiko, kurių nebereikės avarijoms likviduoti.